Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

  • MOW Wierzbica


27.07.2023 r. wychowanki MOW Wierzbica zwiedzały województwo świętokrzyskie.

Pierwszym punktem wycieczki był Zagnańsk i słynny Dąb Bartek, który liczy sobie prawie 700 lat. Jego wygląd robi duże wrażenie i budzi słuszny respekt. W sąsiedztwie Bartka znajduje się edukacyjny plac zabaw, który przyciąga nie tylko najmłodszych. Nasze dziewczęta także znalazły coś dla siebie ?.
Następnie wychowanki zwiedzały ruiny huty "Józef", która została wybudowana w latach 20. XIX w. Do czasów współczesnych zachowały się pozostałości pieca, wieży, budynki odlewni i emalierni, fundamenty odlewni i maszynowni, a także odcinek kanału roboczego.
Kolejny punkt programu to Centrum Geoedukacji w Kielcach. Tam dziewczęta miały okazję zobaczyć wystawę, której głównym motywem jest podwodna stacja badawcza „Chronos”, ukazująca podwodne życie sprzed milionów lat.
W świetny sposób przedstawione zostało tutaj dziedzictwo geologiczne Gór Świętokrzyskich. Ekspozycja bowiem składa się ze stanowisk interaktywnych, dioram z modelami podwodnych stworzeń, skał i skamieniałości. Potem w kapsule czasu, czyli w kinie 5D wychowanki odbyły wirtualną podróż do wnętrza naszej planety, by poznać jej historię. W Centrum Geoedukacji dziewczęta skorzystały także z warsztatów, podczas których szlifowały i polerowały skały pochodzące z okresu dewońskiego, liczące ponad 365 milionów lat.
Ostatni punkt naszego wyjazdu to Ogród Botaniczny, znajdujący się pod opieką Centrum Geoedukacji. Rozpościera się on na zboczu Karczówki: zalesionego wzgórza, na którego szczycie już od niemal 400 lat wznosi się klimatyczny pobernardyński klasztor. Sama Karczówka to rezerwat przyrody, a przy okazji wspaniałe tło dla ogrodu botanicznego, czyli miejsca, w którym natura jest niepodzielnym królem. Położenie na zboczu Karczówki ma jeszcze jeden plus. Różnica poziomów między jego najwyższym a najniższym punktem wynosi 20 metrów. Z alejek w wyższej części ogrodu można zobaczyć kolejny kielecki rezerwat – Kadzielnię. Dalej charakterystyczny szczyt Telegrafu. W tle, między wieżowcami, można natomiast odnaleźć najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę. Rosnące w ogrodzie kwiaty, krzewy i drzewa robią niesamowite wrażenie. Zachwycają swoją barwą, kształtem i zapachem. Można się tutaj zrelaksować, wyciszyć i wsłuchać w odgłosy natury, co znakomicie wpisuje się w prowadzone w ośrodku oddziaływania z hortiterapii.
Trzeba przyznać, że świętokrzyskie ma wiele do zaoferowania i naprawdę urzeka. Na pewno jeszcze tu wrócimy.
Organizatorem wycieczki była p. Magda Jędrzejczak.