Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

  • MOW Wierzbica

W dniu 10.08.2022 r. nasze wychowanki wybrały się w Góry Świętokrzyskie. Wędrówkę rozpoczęły w Nowej Słupi, gdzie Puszczą Jodłową i niebieskim szlakiem, który nosi nazwę Drogi Królewskiej, dotarły na Święty Krzyż. Po drodze napotkały pomnik pielgrzyma Emeryka i poznały legendę o nim, a także podziwiały stacje drogi krzyżowej wyrzeźbione w drewnie. Na Świętym Krzyżu wychowanki zwiedziły Sanktuarium, które jest najstarszym w Polsce, Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz krypty benedyktynów i księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Dowiedziały się również, iż od opactwa Święty Krzyż pochodzi nazwa Gór Świętokrzyskich oraz województwa świętokrzyskiego.

Dziewczęta miały także możliwość obejrzenia eksponatów znajdujących się w Muzeum Przyrodniczym na Świętym Krzyżu. Na tę ekspozycję muzealną składają się okazy związane z terenem Gór Świętokrzyskich, obejmujące ich faunę i florę, a także geologię, hydrologię, klimat oraz zagadnienia ochrony środowiska.
Następnie, w drodze na platformę widokową na gołoborzu, wychowanki widziały Radiowo- Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż, które ma 157 metrów wysokości, a jego zasięg dociera do całego województwa świętokrzyskiego. Dzięki jego lokalizacji możemy owe Centrum dostrzec także z okien naszego ośrodka.
Największe jednak wrażenie na dziewczętach zrobił widok z galerii widokowej na gołoborzu na Łysej Górze. Z tarasu można bowiem zobaczyć wspaniałą panoramę pofałdowanej, wielobarwnej szachownicy pól urozmaiconą okolicznymi miejscowościami. Powstałe tu gołoborze jest największym w Górach Świętokrzyskich oraz jednym z największych w średniogórzu Środkowej Europy i stanowi wizytówkę Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nad gołoborzem przebiega pogański wał kultowy z VII – XI w. n.e.
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Kierownictwa Świętokrzyskiego Parku Narodowego, ponieważ dzięki jego uprzejmości wychowanki miały możliwość zwiedzić wszystkie te atrakcje całkowicie bezpłatnie.
Organizatorem wycieczki była p. Magdalena Jędrzejczak.