Wychowanki w ramach zajęć dla grupy usamodzielnienia uczestniczyły w warsztatach ekonomicznych zorganizowanych przez fundację Robinson Crusoe.
Podstawowym celem warsztatu oraz gry przeprowadzonej w trakcie warsztatu było zapoznanie młodzieży z regułami sprawnego zarządzania środkami finansowymi, szczególnie w kontekście nieprzewidywalnych, choć codziennych zdarzeń. Gra zwraca uwagę na potrzebę świadomego zarządzania każdą złotówką, co stanowi podstawę budowania przyszłego kapitału.
Co ważne, Robinson na plusie pokazuje długofalowe skutki decyzji finansowych, ale również wyborów dotyczących pracy i edukacji.
Najważniejszym celem gry było takie zarządzanie budżetem, aby osiągnąć jak najwyższy wynik finansowy lub jak najwyższy wskaźnik zaradności finansowej. Wychowanki grały w parach, a ich zadaniem było zarządzanie budżetem w kolejnych okresach rozliczeniowych. Ponosiły stałe oraz nieprzewidziane wydatki wynikające z treści wylosowanych kart.
Pieniądze reprezentowane były przez żetony, które dziewczęta otrzymywały na początku każdego okresu rozliczeniowego jako przychody. Zadaniem dziewcząt było zaplanowanie budżetu poprzez rozłożenie żetonów na MACIE BUDŻETOWEJ. Kluczowe było zaplanowanie spłaty KOSZTÓW STAŁYCH oraz utworzenie REZERWY na wydatki nieprzewidziane, co pozwalało uniknąć zadłużenia. Dodatkowo, oszczędzając dziewczęta miały możliwość zakupu DROBNYCH PRZYJEMNOŚCI, które dawały im punkty satysfakcji oraz zakupu KWALIFIKACJI, które w kolejnej fazie gry zwiększały przychody. Wychowanki mogły również pomnażać swój kapitał poprzez INWESTYCJE. Wszystkie wymienione możliwości pojawiały się na losowanych przez graczy kartach: LOS oraz SZANSA.
Dziewczęta świetnie się bawiły i z przyjemnością rozwijały umiejętności zarządzania domowym budżetem. Dziewczęta które osiągnęły najwyższe wyniki w grze nagrodzono kartami podarunkowymi do sieci Empik.